Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı Projesi
Eklenme Tarihi: 24.05.2021 14:15:38 2116 Görüntülenme

Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı Projesi

Karabük Belediyesi, yapılan ihale ile şehrin çöplerini elektriğe dönüştürerek, BAKKA destekli ve Türkiye’de ilk olan bir proje ile de plastik atıkları ekonomiye kazandırmaya başladı. Karabük Belediyesi, Karabük Üniversitesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığıyla yürütülen Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı destekli "Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı" projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Karabük Belediyesi, Karabük Üniversitesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında hazırlanmış ve yürütülen “Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı” projesi iki ana faaliyetten oluşmaktadır.

1. Sanayi bölgelerinde ortaya çıkan ve geri dönüşümü olmayan, tehlikesiz evsel ve sanayi atıkların Avrupa’da ve dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde kullanılan ve ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmakta olan Piroliz yöntemi ile sıvı yakıt ve karbon siyahı gibi değerli maddelere dönüştürmektir. Bu kapsamda Karabük Organize Sanayi Sitesi, Cumayanı Sanayi Sitesi, Kemal Oyman Sanayi Sitesi ve Bağ-Essan Sanayi Sitesinden çıkan ve geri dönüşümü olamayan günlük 500 kg. plastik atık toplanarak Karabük Belediyesi şantiye sahası içerisinde kurulan Piroliz ünitesinde bertaraf edilerek değerli maddelere dönüştürülmektedir. Böylece çevreye zarar veren plastik atıklar temizlenirken, Karabük Belediyesi de kazanç sağlamaktadır.

2. Diğer bir ana faaliyet ise Cumhurbaşkanlığımızca başlatılan “Sıfır Atık” kampanyasına destek olmaktır. Bu kapsamda yukarıda bahsedilen sanayi bölgelerinde, Karabük Merkez ilçede bulunan okullarda ve Karabük’ün mahallelerinde Karabük Üniversitesi’ndeki uzmanlar ile iş birliği içerisinde “Atık Yönetimi” eğitimi verilmiştir.

Proje Adı: Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı
Sözleşme No: TR 81/20/SANAYİ/0016
Bu proje, 2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve/veya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup içerik ile ilgili tek sorumluluk T.C. Karabük Belediye Başkanlığı’na aittir.

Proje Web Sitesi: https://plastikatiklar.karabuk.bel.tr


Karabük’ün Plastik Atıkları Ekonomiye Kazandırılıyor

Post

60 Adet Toplu Taşıma Aracının Hizmete Alınması Projesi

13.07.2023 154 Görüntülenme

Gerçekleştirilen tören ile 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü saat 17.00'de, 60 adet toplu taşıma aracı Karabük halkının hizmetine sunulmuştur.

Post

Kamyon ve Tır Garajı Projesi

09.05.2023 322 Görüntülenme

Şehrimizin ihtiyacı olan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Şoförler ve Otomobilciler Odasıyla birlikte Antepoğlu Sanayi Sitesi bölgesinde hayata geçireceğimiz modern kamyon ve tır garajı kısa sürede hizmete girecek. Bundan sonra şehir merkezi ve mahalle aralarına park uygulaması son bulacak.

Post

15 Bin Lavanta Toprakla Buluştu

15.12.2022 518 Görüntülenme

Bir taraftan pikniğinizi yapacak, diğer taraftan lavanta bahçelerinde gezeceksiniz. Karabük lavanta kokacak. Kanyon Park'ta 15 bin lavantayı toprakla buluşturduk.