Vergili: “Kürt Kardeşlerimiz Türk Vatandaşlarımız ile Eşit Haklara Sahip Olarak Yaşamaktadırlar”
Eklenme Tarihi: 22.10.2019 326 Görüntülenme

Vergili: “Kürt Kardeşlerimiz Türk Vatandaşlarımız ile Eşit Haklara Sahip Olarak Yaşamaktadırlar”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Başkan Vergili yaptığı açıklamada; “Bizim bugüne kadar Kürt kardeşlerimiz ile en ufak bir ayrı gayrımız olmadı. Çoğu zaman akrabalık ilişkilerimiz oldu, aynı sofrada yemek yedik, aynı mekânları ve aynı ibadethaneleri paylaştık. Tabi birilerinin Kürt kardeşlerimizle aramıza nifak tohumları atmaları işlerine geliyor. Coğrafyamıza baktığımız zaman biz iki tane olayı kabullenmiş ve o şekilde yaşamaya devam etmişiz. Bir tanesi bizim İslamiyet ile tanıştığımız Talas Savaşıdır. Arap komutanlar 40 bin kişilik ordusu ile 100 bin kişilik Çin ordusuna karşı perişan olacakları zaman 10 bin kişilik Türk ordusunun katılımı ile savaşın kaderi değişmiş, Türkler de İslamiyet ile tanışmıştırlar. Diğeri ise Anadolu'ya giriş savaşı olan Malazgirt Savaşı'nda Alparslan'ın 40 bin kişilik ordusu ve bu orduya 10 bin kişilik bir Kürt birliğinin intikali ile Haçlı Ordusuna karşı zafer kazanılmış olmasıdır. Bu savaş ile birlikte Anadolu'nun kapıları açılmıştır. Böyle bir birlik beraberlik var. Aslında Kürtlerin yaşamış olduğu yer Fırat'ın güneyi, Anadolu toprakları değildir. Biz birlik ve beraberlik ile Anadolu'ya girdikten sonra bugüne kadar Kürtlerin tamamı Türk vatandaşları ile birlikte aynı eşit haklara sahip olarak yaşamışlardır.

Birileri devlet kurma hayalleri ile yine aynı şekilde nifak tohumları atarak aşağı yukarı 30-40 seneden bu tarafa Doğu Anadolu'da huzursuz bir ortam yaratmışlardır. Bunların sayılarını 1000 ile 5000 olarak belirtiyorlar. Bunlar hem kendi vatandaşlarını rahatsız etmişlerdir, hem de devletimize ekonomik olarak çok büyük kayıplar verdirmişlerdir. Buradaki en büyük hadise Avrupa'nın ve büyük devletlerin sanki Türkiye bir etnik temizlik yapıyor veya asimilasyon politikaları uyguluyormuş gibi olayı göstermeye çalışmalarıdır.

Tahmin ediyorum Kurtuluş Savaşı'ndan çıktıktan sonra Türkiye'deki Kürt nüfusu 1 milyona yakın olabilir. Bugün İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinin asıl yerel ırkı Sagan ırkıdır, bugün Laponlar denen bir ırktır. İsveç ve Norveç öyle bir asimilasyon politikası uygulamış ki o tarihte 1 buçuk milyondan bahsedilen bir Lapon ırkının çocukları elinden alınmış, erkek ve kadınlar kısırlaştırılmış. Bugün 200'e yakın bir aile kaldığından bahsediliyor. Onlarda uzak şehirlerde yaşıyorlar. Yine Avustralya'da Aborjinler bir diğer örnek. Tabi bunlar hiç bir zaman dile getirilmiyor. Ben bu konuyu Avrupa Birliğinde açtığım zaman bu arkadaşlar çok rahatsız oluyorlar. Biliyorsunuz Hollanda hala sömürgeleri olan bir devlettir. Bunlar alışmış insanları kullanmaya. Yapmış oldukları asimilasyon politikası ile bizden fazla olan bir nüfusu yok etmişler. Şimdi bizi etnik temizlik, asimilasyon programları gibi programlarla suçlamaya kalkıyorlar. Biz eğer Kürt vatandaşlarımıza böyle bir asimilasyon politikası uygulamış olsaydık bugün nüfusları 10 milyonu geçmezdi. Ben şuana kadar bize verilen haklarının onlara verilmediğini duymadım. Bizim en büyük sıkıntımız kendimizi ifade edemememiz. Onlarla birlik ve beraberlik içinde nasıl yaşadığımızın göstergelerini ortaya koyamamamız. Burada gerçekten yaşamış olduğu ülkeyi bilen, yaşamış olduğu toprakları bilen, Türkiye Cumhuriyeti’nde aynı şartlarda yaşamış olduğumuzu bilen 10 milyondan fazla insanımız var.

Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin son 1 buçuk yılda yapmış olduğu programların çok etkili olduğunu düşünüyorum. İleride o coğrafyada büyük bir refah ve huzur olacağına inanıyorum” dedi.

Post

Duyuru...

21.05.2020 287 Görüntülenme

Değerli hemşehrilerimiz, 23-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Post

Saat 19.19´da İstiklal Marşı Okundu, Anonslarda Gençlik Şarkısı Çalındı

19.05.2020 87 Görüntülenme

Karabük’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla saat 19.19’da bir program düzenlendi.

Post

Başkan Vergili: “Dikkatli Olursak Biz Bu Durumu Çok Önceden Bitirebiliriz”

23.04.2020 463 Görüntülenme

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ekranlarında katıldığı televizyon programında, Korona virüsle mücadeleden belediye yatırımlarına, Cezayirlilerin gelişine gösterdiği tepkilerin nedenlerinden maske üretimine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.