İçme Suyu Çelik Boru Hatlarındaki Aşırı Yüklenme ve Basınç
Eklenme Tarihi: 01.07.2009 386 Görüntülenme

İçme Suyu Çelik Boru Hatlarındaki Aşırı Yüklenme ve Basınç

Son günlerde yağan kuvvetli yağmurlar, Karasu kaynağında su artışına neden olmuştur. Bu nedenle içme suyu çelik boru hatlarındaki aşırı yüklenme ve basınçtan dolayı zaman zaman arızalar meydana gelmektedir.

Bu bağlamda, Kayabaşı Mahallesi’nde meydana gelen arıza 5 saatlik çalışma neticesinde giderilirken, Ankara Caddesi’ndeki çelik borularda oluşan arızayla ilgili tamiratlar 6 saat gibi kısa bir sürede tamamlanarak söz konusu hatlara su verilmiştir.

Arızalar sırasında su dağıtım hatlarının boşalmasından dolayı borularda hava basıncı oluşmakta, bu da bazı yüksek bölgelere 2 güne varan sürelerle su ulaşmasını önlemektedir.

Meydana gelen su arızalarının ardından hatlarda oluşan hava basıncının itfaiye yangın hidrantlarından atılması yoluyla, su kesinti sürelerinin en aza indirilmesi için belediyemizce çalışmalara başlanmıştır. Bu amaçla, mahallelerimizdeki mevcut yangın hidrantlarının hem yangın söndürmede, hem de içme suyu hatlarındaki hava basıncının atılmasında kullanılması, hidrant bulunmayan mahallerimizde de belirli yerlere hidrant konulması planlanmıştır.

Ayrıca, kuvvetli yağışlar nedeniyle Karasu kaynağındaki su artışından kaynaklanan aşırı basıncın önlenmesi amacıyla gerekli düzenlemeler de yapılmıştır.

Bu vesileyle, tüm hemşehrilerimize sağlıklı günler diler, saygılar sunarım.

SİTEDE ARA

WHATSAPP NUMARALARIMIZ

ONLINE BELEDİYECİLİK